K-12 dining rooms are not like commercial restaurants, competing for customers up and down the popular restaurant strip and offering vastly different menus at every stop. However, K-12 and commercial managers are both like one another in the way labor expenses affect profitability. Of a school foodservice operatorās three main budgetsāfood, equipment and laborāstaffing costs can be a real wild card. Itās only by conducting labor audits on a regular basis that you can find ways to streamline work, keep in line with your budget and find ways to allocate money to other needs.
Labor costs vary dramatically depending on a workerās responsibilities, experience or negotiated pay scale. Whether youāre running a commercial kitchen or a school cafeteria, breaking even is not a path to success, says Maureen Pisanick, President and Chief Nutrition Officer of Pisanick Partners near Cleveland, Ohio. In order to afford new equipment or make menu upgrades, two things that happen regularly, something has to give. And, since food and equipment costs are generally stable, reducing labor costs is essential.
āPeople remember when school foodservice was run like a kitchen and not a business,ā Pisanick says. āBut it is a business and should be run like one.ā
Pisanick and Kymm Mutch, MS, RDN, CD, Vice President of Products and Services for Food Service Management Solutions in Milwaukee, Wisconsin, recommend several best practices, including regular labor audits, to measure and understand your costs.
It pays to know the true cost of each meal
Labor costs go up as school districts feel pressure from parents, the community and government regulations to serve healthier foods, scratch-made items and options like salad bars. It takes a lot of kitchen labor-intensive prep work to make food from scratch or operate a salad bar, Mutch says. This makes knowing labor costs essential.
The gold standard in determining labor costs is knowing how many meals your kitchen produces per labor hour, Mutch says. This starts with identifying a per meal cost. Adding up the costs that go into each mealāfood products, paper goods, equipment usage, labor and benefit expenses, etc.āwill reveal the meal costs and the data needed to measure your labor cost percentage.
Once you know your per-meal costs, Pisanick recommends shooting for a range of 18 to 24 meals per labor hour. The reason for a range is because there are always some variables you cannot control, such as changes in the lunch hour schedule, field trips, class pizza parties or testing days. Any of these can alter lunch service, meaning the foodservice director must adjust labor efficiencies to remain on budget.
āIf you can monetize various parts of the menu, you can make adjustments with labor to get the best possible food,ā Pisanick says.
Timing is everything when monitoring costs
The frequency of your analysis can vary, Mutch says. With data storage and retrieval capabilities, itās possible to track food costs daily, weekly, monthly or any interval that makes sense.
āMost schools already track a lot of numbers every day, so weekly or monthly evaluations often are the best benchmarks for developing strategy or correcting course,ā Mutch says. āMaking an evaluation midyear may be too late, given the usual decline in meals served after the winter break.ā
Pisanick says she favors monthly (September to September) or building to building comparisons as a way to look for savings. āLinear analysis is very effective. If you have three elementary schools of about the same size with the same meal plan, you can look at the differences in staffing models at each school and determine which program efficiencies are most profitable and why.ā
Schools generally are not able to pay workers a minimum wage, she says. āWhether wages are negotiated through a labor contract or set by the district, itās critical to analyze costs and create operational efficiencies.ā
Use your data on changes that make a difference
Two of the most effective paths to operational efficiency are found by using collected data to adjust training and scheduling. Pisanick recommends a daily workflow analysis to help make your foodservice machine work smarter, not harder.
āDocument the day in 15 to 30 minute increments, looking at what employees are doing over time,ā she says. āThe same way a dieter keeps a journal of food intake, you keep a log of all activity over a period of time.ā
āYou may discover a worker who makes six trips to the cooler when just three tripsāor even oneācould have accomplished the work needed. When you see this, you can rewrite the workflow.ā
Training also reduces costs by making your team more efficient, Mutch says. Because the caliber of new hires tends to be pretty raw, entry-level training and regular follow-up builds a knowledge base that helps reduce waste, improves speed and creates a level of perceived professionalism.
āSchool foodservice is a real job,ā she says, āTraining helps workers know their value and improves your labor costs.ā
There are some labor costs you canāt escape, especially those associated with a union contractāpaying double-time for catering work or guaranteeing four hours of pay to the person who comes in early to accept deliveries. Pisanick recommends looking for ways to adjust the schedule so lower-paid workers perform these roles.
āScheduling changes can cut costs and trainingāespecially cross-trainingāhelps reduce costs when a worker quits or retires,ā Pisanick says. āUltimately, itās a succession plan for retired cooks or scheduling changes that increase productivity and get you closer to that 18 to 24 meals per labor hour.ā
Resources that pave the way to success
Managing labor costs is a big job, and Mutch says foodservice directors donāt have to go it alone. She recommends three resources for those in need of advice:
1. āThe Cost Control for School Foodservice Directors and Administrators.ā This book, by Dorothy Pannell-Martin, is an ownerās manual for school foodservice directors. It helps the foodservice director and the business manager with which financial reports are needed, interpretation of the reports and how to take corrective action when costs are higher than desirable.
2. The Institute for Child Nutrition website has worksheets for labor analysis.
3. The Council of the Great City Schools offers tips on controlling labor costs.


